Z OFE do ZUS

W dniu 3 lutego 2014 roku ponad połowa środków zgromadzonych w Otwartych Funduszach Emerytalnych została przekazana do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, ma to swoje istotne skutki zarówno krótkoterminowe, jak i długofalowe. Jest to następstwem wejścia w życie ustawy z dnia 6 grudnia 2013 roku o zmianie niektórych ustaw w związku z określeniem zasad wypłaty emerytur ze środków zgromadzonych w otwartych funduszach emerytalnych (Dz. U. z 2013 r. poz. 1717).

W okresie od 1 kwietnia do 31 lipca 2014 roku każdy z członków otwartych funduszy emerytalnych będzie musiał podjąć decyzję czy chce przenieść się do OFE czy też pozostać w ZUS-ie. Zgodnie bowiem z ustawą, każdy z nas będzie automatycznie przeniesiony do ZUS-u, a jedynie w przypadku złożenia oświadczenia o przekazywaniu do Funduszy części składki emerytalnej, pozostaną one w OFE. Na skutek nowelizacji składka na ubezpieczenie emerytalne, począwszy od składki opłaconej za lipiec 2014 roku, będzie w całości przekazywana do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i ewidencjonowana na subkoncie, o którym mowa w art. 40a ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych. Nie będzie to decyzja ostateczna, bowiem ponowna możliwość dokonania wyboru pojawi się w 2016 roku, a następne co 4 lata.

Wśród innych istotnych norm wprowadzonych przedmiotową ustawą wskazać należy zakaz reklamowania się przez otwarte fundusze emerytalne. Zakaz ten ograniczony jest czasowo. W myśl art. 36 ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z określeniem zasad wypłaty emerytur ze środków zgromadzonych w otwartych funduszach emerytalnych do dnia 31 lipca 2014 r. jest zabroniona reklama zawierająca informacje o otwartych funduszach emerytalnych lub informacje sugerujące, że reklama odnosi się do otwartych funduszy emerytalnych. Do tej daty bowiem każdy dorosły obywatel będzie mógł wybrać, kolokwialnie rzecz ujmując, czy chce pozostawić swoje pieniądze w OFE czy też przekazać je do ZUS-u.

Pomimo wejścia ustawy w życie, jej los nie został jeszcze całkowicie przesądzony, bowiem w dniu 31 stycznia 2014 roku prezydent skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego. Było to następstwem wielu wątpliwość co do jej konstytucyjności, w szczególności czy wprowadzone przepisy nie naruszają zasady demokratycznego państwa prawa, zasad gospodarki wolno rynkowej oraz prawa do zabezpieczenia społecznego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Blue Captcha Image
Refresh

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>